Printable PDF    Site Manager and Media Contact
2013 OHSAA Boys Basketball Tournament - Division IV, Region 16 - Kettering


Elida District
 
       
         
  #1   NEW BREMEN     53      
         
  03/01 - 6:15 PM @ Coldwater HS
Site / Contact Info
#1   NEW BREMEN     45    
#3   FORT RECOVERY     43        
02/26 - 7:00 PM @ Coldwater HS
Site / Contact Info
#6   MARIA STEIN MARION LOCAL     45      
#6   MARIA STEIN MARION LOCAL     47   District semifinal    
    03/05 - 6:15 PM @ Elida HS
Site / Contact Info
#3   DELPHOS ST. JOHN'S     63  
#3   DELPHOS ST. JOHN'S     56        
02/27 - 6:15 PM @ Van Wert HS
Site / Contact Info
#3   DELPHOS ST. JOHN'S     59      
#4   FORT JENNINGS     32        
  03/01 - 8:00 PM @ Van Wert HS
Site / Contact Info
#3   DELPHOS ST. JOHN'S     57    
#5   LIMA TEMPLE CHRISTIAN     43        
02/27 - 8:00 PM @ Van Wert HS
Site / Contact Info
#6   VAN WERT LINCOLNVIEW     40      
#6   VAN WERT LINCOLNVIEW     50     District Final  
      03/08 - 7:00 PM @ Elida HS
Site / Contact Info
 DELPHOS ST. JOHN'S 62   (19 - 5) 
         
  #7   CONVOY CRESTVIEW     48      
         
  03/01 - 6:15 PM @ Van Wert HS
Site / Contact Info
#7   CONVOY CRESTVIEW     51    
#1   OTTOVILLE     41        
02/26 - 7:00 PM @ Van Wert HS
Site / Contact Info
#1   OTTOVILLE     36      
#2   LIMA PERRY     34   District semifinal    
    03/05 - 8:00 PM @ Elida HS
Site / Contact Info
#2   ST. HENRY     46  
#2   ST. HENRY     85        
02/27 - 6:15 PM @ Coldwater HS
Site / Contact Info
#2   ST. HENRY     59      
#7   WAYNESFIELD-GOSHEN     53        
  03/01 - 8:00 PM @ Coldwater HS
Site / Contact Info
#2   ST. HENRY     61    
#5   NEW KNOXVILLE     73        
02/27 - 8:00 PM @ Coldwater HS
Site / Contact Info
#5   NEW KNOXVILLE     42      
#4   MINSTER     62       03/12 5:30 PM
@ Kettering Fairmont HS
Site / Contact Info
Regional semifinal

 
DELPHOS ST. JOHN'S   (20 - 5) 49

VS.

TROY CHRISTIAN   (25 - 2)  (AP #9) 51

TROY CHRISTIAN  (26 - 2)  (AP #9)
Regional Final

Winner Advances to State Semifinal
at 10:45 AM March 22
vs. Region 13 - Canton Region Championship
       

Dayton 1 District
 
        #7   CIN. SEVEN HILLS     61
      #7   CIN. SEVEN HILLS     64 02/23 - 1:45 PM @ Oak Hills HS
Site / Contact Info
        #10   CIN. GAMBLE MONTESSORI     36
    #7   CIN. SEVEN HILLS     66  OTs: 1 02/27 - 6:00 PM @ Oak Hills HS
Site / Contact Info
 
        #2   CINCINNATI COUNTRY DAY     71
      #2   CINCINNATI COUNTRY DAY     40 02/23 - 3:30 PM @ Oak Hills HS
Site / Contact Info
    District semifinal   #14   CINCINNATI COLLEGE PREPARATORY ACADEMY     47
  #7   CIN. SEVEN HILLS     33 03/01 - 7:30 PM @ Oak Hills HS
Site / Contact Info
   
        #4   FAYETTEVILLE-PERRY     61
      #4   FAYETTEVILLE-PERRY     61 02/23 - 5:15 PM @ Oak Hills HS
Site / Contact Info
        #11   LOCKLAND     58
    #4   FAYETTEVILLE-PERRY     62 02/27 - 7:30 PM @ Oak Hills HS
Site / Contact Info
 
        #15   HAMILTON NEW MIAMI     56
      #3   CIN. OYLER     57 02/23 - 7:00 PM @ Oak Hills HS
Site / Contact Info
  District Final     #3   CIN. OYLER     59
 NEW MADISON TRI-VILLAGE 43  OTs: 1   (26 - 0)  03/06 - 5:30 PM @ Trent Arena (Kettering Fairmont)
Site / Contact Info
     
         
      #12   PLEASANT HILL NEWTON LOCAL     39  
         
    #1   NEW MADISON TRI-VILLAGE     46 02/27 - 6:30 PM @ Troy HS
Site / Contact Info
 
        #1   NEW MADISON TRI-VILLAGE     92
      #1   NEW MADISON TRI-VILLAGE     66 02/23 - 5:00 PM @ Troy HS
Site / Contact Info
    District semifinal   #13   SPRING. EMMANUEL CHRISTIAN     28
  #1   NEW MADISON TRI-VILLAGE     71 03/02 - 7:00 PM @ Troy HS
Site / Contact Info
   
        #5   S. CHARLESTON SOUTHEASTERN     56
      #5   S. CHARLESTON SOUTHEASTERN     37 02/23 - 6:30 PM @ Troy HS
Site / Contact Info
        #8   XENIA CHRISTIAN     54
    #3   PITSBURG FRANKLIN MONROE     40 02/27 - 8:00 PM @ Troy HS
Site / Contact Info
 
        #10   CEDARVILLE     40
      #3   PITSBURG FRANKLIN MONROE     43 02/23 - 8:00 PM @ Troy HS
Site / Contact Info
03/12 8:00 PM
@ Kettering Fairmont HS
Site / Contact Info
Regional semifinal
 
      #3   PITSBURG FRANKLIN MONROE     54


Dayton 3 District
 
       
         
  #10   UNION CITY MISSISSINAWA VALLEY     21      
         
  02/27 - 6:00 PM @ Piqua HS
Site / Contact Info
#1   JACKSON CENTER     51    
#1   JACKSON CENTER     55        
02/23 - 6:00 PM @ Piqua HS
Site / Contact Info
#1   JACKSON CENTER     47      
#12   BRADFORD     33   District semifinal    
    03/02 - 7:00 PM @ Piqua HS
Site / Contact Info
#1   JACKSON CENTER     64  
         
  #7   HOUSTON     49      
         
  02/27 - 7:30 PM @ Piqua HS
Site / Contact Info
#7   HOUSTON     39    
#5   SIDNEY LEHMAN CATHOLIC     63        
02/23 - 7:30 PM @ Piqua HS
Site / Contact Info
#5   SIDNEY LEHMAN CATHOLIC     47      
#9   DeGRAFF RIVERSIDE     39     District Final  
      03/06 - 9:00 PM @ Trent Arena (Kettering Fairmont)
Site / Contact Info
 JACKSON CENTER 53   (22 - 4) 
         
  #1   FAIRFIELD CIN. CHRISTIAN     70      
         
  02/26 - 6:00 PM @ Oak Hills HS
Site / Contact Info
#1   FAIRFIELD CIN. CHRISTIAN     74    
#13   MIDDLETOWN CHRISTIAN     60        
02/21 - 6:00 PM @ Oak Hills HS
Site / Contact Info
#13   MIDDLETOWN CHRISTIAN     37      
#12   CIN. HILLCREST ACAD.     47   District semifinal    
    03/01 - 6:00 PM @ Oak Hills HS
Site / Contact Info
#1   FAIRFIELD CIN. CHRISTIAN     53  
#6   CIN. RIVERVIEW EAST     77        
02/21 - 7:45 PM @ Oak Hills HS
Site / Contact Info
#5   DAYTON MIAMI VALLEY     49      
#5   DAYTON MIAMI VALLEY     78        
  02/26 - 7:30 PM @ Oak Hills HS
Site / Contact Info
#8   ST. BERNARD-ELMWOOD PLACE     53    
#8   ST. BERNARD-ELMWOOD PLACE     61        
02/23 - 12:00 PM @ Oak Hills HS
Site / Contact Info
#8   ST. BERNARD-ELMWOOD PLACE     52      
#9   FELICITY-FRANKLIN     57        
       

Dayton 2 District
 
         
      #4   FORT LORAMIE     53  
         
    #4   FORT LORAMIE     49 02/26 - 6:00 PM @ Piqua HS
Site / Contact Info
 
        #3   SIDNEY FAIRLAWN     72
      #3   SIDNEY FAIRLAWN     40 02/22 - 6:00 PM @ Piqua HS
Site / Contact Info
    District semifinal   #11   ANSONIA     47
  #4   FORT LORAMIE     56 03/01 - 7:00 PM @ Piqua HS
Site / Contact Info
   
         
      #6   MECHANICSBURG     36  
         
    #2   BOTKINS     38 02/26 - 7:30 PM @ Piqua HS
Site / Contact Info
 
        #8   RUSSIA     35
      #2   BOTKINS     56 02/22 - 7:30 PM @ Piqua HS
Site / Contact Info
  District Final     #2   BOTKINS     47
 TROY CHRISTIAN 48  OTs: 1   (24 - 2)  (AP #9)  03/06 - 7:15 PM @ Trent Arena (Kettering Fairmont)
Site / Contact Info
     
         
      #6   ARCANUM     49  
         
    #4   YELLOW SPRINGS     40 02/26 - 6:30 PM @ Troy HS
Site / Contact Info
 
        #6   LEWISBURG TRI-COUNTY NORTH     42
      #4   YELLOW SPRINGS     59 02/22 - 6:30 PM @ Troy HS
Site / Contact Info
    District semifinal   #4   YELLOW SPRINGS     55
  #2   TROY CHRISTIAN     65 03/01 - 7:00 PM @ Troy HS
Site / Contact Info
   
         
      #7   DAY. JEFFERSON TWP     41  
         
    #2   TROY CHRISTIAN     69 02/26 - 8:00 PM @ Troy HS
Site / Contact Info
 
        #11   SPRING. CATHOLIC CENTRAL     45
      #2   TROY CHRISTIAN     67 02/22 - 8:00 PM @ Troy HS
Site / Contact Info
        #2   TROY CHRISTIAN     78